The STAAR Math Test

So for those of you that don't know what will be on the Math (STAAR Test) the STAAR 7th Grade math exam covers multiple mathematical principles, including geometry, algebra, and statistics. Students should be prepared to solve a variety of equations as well as demonstrate an understanding of the practical applications of mathematics. Students will have up to 4 hours to complete the exam.

And if you fail the (STAAR Test) you will have to retake the test, but you will not have to retake the course before retaking the test and you probaly have to do summer school or intevention or probaly both summer school and intervention and we don't want you to fail or have to do summer school and/or intervention.

So thats why we provided this suggestion for your (STAAR TEST)

So here are some suggestions for before the (STAAR TEST)

  1. The number one test-taking strategy for students taking STAAR tests is to be prepared and know the material covered on the tests. These assessments measure the skills and knowledge students have acquired in their classes, so reviewing that material in advance is important.
  2. Eliminate any distractions for a certain period of time.
  3. Take notes in class.
  4. Ask questions in class or after class to understand the parts you don't know.
  5. Study with a friend or a group so you can test each other.
  6. Make flash cards so you can quiz yourself.

Now here are some suggestions for during the test

  1. Take Notes.
  2. Understand the Question.
  3. Read Each Answer Choice.
  4. Take Your Time.
  5. Take Breaks.
  6. Check Your Work.

here are some questions for the (STARR TEST)

DIRECTIONS:Read each question carefully. For a multiple-choice question, determine the best answer to the question from the four answer choices provided. For a griddable question, determine the best answer to the question. Then fill in the answer on your answer document.

A recipe says to use 3 cups of flour to make 48 cookies. What is the constant of proportionality that relates the number of cookies made, y, to the number of cups of flour used, x ?

A. x = 0.6

B. x = 48

C. x = 3

D. x = 16

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?

A. x = 4.25 + y

B. x = 4.25y

C. = 4.25 + x

D. = 4.25 + x

The ratio of boys to girls in Ms. Cunningham's class is 2 to 3. There are 18 girls in the class. What is the total number of students in Ms. Cunningham's class?


A. 12

B. 30

C. 45

D. 27


Home

Language Arts

Science

Social Studies (History)